/Itt az igeragozásról és az ige szótári alakjairól lesz szó. Továbbiakban az oldalsó almenükben szó van az igenevekről, segédigékről. /
igeragozás
Az angolban 12 igeidőt különböztethetünk meg. Ez kicsit talán soknak tűnik:
- Simple Present Tense (egyszerű jelen idő) - jelen pillantban valami van, valami történik
- Simple Past Tense (egyszerű múlt idő) - múltban valami volt, ami még a múltban véget ért
- Simple Future Tense (egyszerű jövő idő) - a jövőben majd lesz valami
- Present Continuous Tense (folyamatos jelen idő) - valamilyen cselekmény volt, van és a következő pillanatban is lesz
- Past Continuous Tense (folyamatos múlt idő) - valamilyen akár tartós cselekvés volt
- Future Continuous Tense (folyamatos jövő idő) - a jövőben lesz valami tartós
- Present Perfect Tense (befejezett jelen idő)
- Past Perfect Tense (befejezett múlt idő)
- Future Perfect Tense (befejezett jövő idő)
- Present Perfect Continuous Tense (befejezett folyamatos jelen idő)
- Past Perfect Continuous Tense (befejezett folyamatos múlt idő)
- Future Perfect Continuous Tense (befejezett folyamatos jövő)
Mint láthatjúk, minden időnek 4 alakja van: jelen-múlt-jövő időnek egyszerű, folyamatos, befejezetlen, befejezett folyamatos. A továbbiakban külön külön fogjuk ezeket tárgyalni. Az olvasó/tanuló figyelmét viszont szeretném arra felhívni, hogy vannak rendhagyó igék, melyeknek a különböző alakjai eltérnek attól a szabályszerűségtől, amit a többségre rá lehet húzni. Ezen rendhagyók száma nem is olyan kevés, és ezeket sajnos külön-külön meg kell tanulni.
Egy kis összefoglaló az igeidőkkel kapcsolatban (Á: állítás; K: kérdés; T: tagadás; ige1: ige első alakja, ige2: ige 2. alakja; ige3: ige 3. alakja, to be1: to be 1. alakja, to be2: to be 2. alakja):
/Jövő időben a hétköznapi nyelvben a shall-t valójában ritkán használják/
Igék szótári alakja:
Az igék a szótárban a to nélküli alakban találhatók meg, így nem a t (to) betűnél kell keresni az összes igét, hanem a to nélküli változat szerint ABC sorrendben.
Szabályos igéknél, ha le akarjuk fordítani az igét, akkor ha -s, -ing, -ed van a végén, csak ezek nélkül kell megkeresnünk (bár egyes szótárak tartalmazhatják ezen alakokat is). Persze az is előfrodulhat, hogy egy nagyobb szótárban minden alakot megtalálhatunk.
Rendhagyó igék esetében nem ilyen könnyű a helyzet, mert az igét az alap, ragozatlan alakban találhatjuk meg (szerencséje van annak, akinek olyan szótára van, amiben minden alakot külön meg lehet keresni ABC sorrendben). Komolyabb szótárakban külön rész is lehet akár, mely a rendhagyó igékről szól (sőt, ma az internet világában igazán nem nehéz bármilye szót lefordítani). Itt úgy szokott lenni, hogy első alak a to nélküli alapforma, a második a múlt idejű alak, a harmadik pedig a befejezett melléknévi igenév alakja. Ma az internet korában az interneten minden alakot megtalálhatunk valamilyen módon.
Az igéknek 3 fő alakját különböztetjük meg (1.: to nélküli alak; 2.: múlt idejű alak; 3.: régmúlt). A 2. és 3. alak általában ugyanaz, eltérés csak a rendhagyó igék esetében fordul elő, melyet külön meg kell tanulni. Ezen kívül még meg kell említenünk az igealakot a to szócskával; jelen idejű ragozott alakot (egyes szám 3. személyben -s végződés, ritkán -es, mégritkábban pedig ettől is eltér: to be és to have esetében), valamint az ige inges alakja.
Szótári alakok | Szabályos | Rendhagyó |
1. szótári (to nélküli alak = infinitiv) Főnévi igenév (to szócskával) Egyes szám harmadik személyű alak -ing végű alak |
work to work works working |
go to go goes going |
2.. múlt | worked | went |
3. régmúlt | worked | gone |