Az angol nyelv eredete

Az angol nyelv az indoeurópai nyelvcsaládból származik. A nyelv a Brit-szigeteken alakult ki.

A legnagyobb sziget középső része Anglia. Eredetileg itt a kelták éltek. A Római Birodalom idején Julius Caesar kiszorította a keltákat a mai Anglia területéről, kiszorultak Walesbe és Skócióba a hegyekbe, ahol el tudtak rejtőzni. Miután a rómaiak kivonultak későbbiekben innen, nem sokat örülhettek a kelták, mert jött 3 germán törzs (angelek, szászok, jüttök) 450 körül, így megint csak a skót és walesi hegyekbe, valamint az ír-szigetre kényszerültek vissza. A kelta nyelvet a kelták magukkal vitték. Manapság is létezik az a nyelv, bár kevesen beszélik.

Az angol nyelv 3 korszakra osztható.

Óangol (450-1066): A három megszálló nép nyelve az angol nyelv őse. Úgy is nevezzük ezt a nyelvet, hogy angolszász nyelv. Ez az elnevezés a két nagy törzs, az angol és szász elnevezéséből eredt.A vikingek sokszor betörtek az országba, így kerültek dán és norvég szavak be az óangol nyelvbe (sőt, egy ideig a dán király anglia északi részét birtokolta). Az akkori dán nyelv az angoltól nem sokban, főként a szavak végződésében tért el (ugyanis eredetileg az angol nyelv is ugyanolyan ragozott volt, mint a több). Ezért kezdték elhagyni a ragokat, hogy a dánok is megértsék, amit mondanak.

Középangol (1066-1500): 1066-ban Hódító Vilmos révén Anglia normann (Skandináviából származó nép, akik Franciaország északi részén hozták létre államukat, Normandiát) uralom alá került. A normannok átvették a francia nyelvet (a francia pedig a latinból alakult ki), így az ő nyelvük a francia.

Úgy tűnt ebben az időszakban, hogy az angol nyelv el fog tűnni, de végül a vidéki embereknek köszönhetően fennmaradt.

Az 1348-as pestis járvány a lakosság 1/3-át elpusztította, főleg a városokban, ahol a vezetői réteghez tartozó franciák is éltek többnyire, így helyettük kénytelenek voltak angolul beszélőket felvenni a hivatalokba. Viszont így egyre kevesebben lettek, akik franciául beszéltek. Az 1500-as évek közepe tájékán már egyáltalán nem beszélték a franciát, hatása azonban nagy mértékű volt, rengeteg latin szó került a nyelvbe. így lett az, hogy több latin eredetű, mintó óangol szó van a nyelvben.

Modern angol: (1500-napjainkig): Ennek az időszaknak már a korai szakaszában nagyjából a maihoz hasonlóvá vált az angol nyelv, bár kisebb változások előfordultak. Ennek az időszaknak a korai szakaszában készült egyésges helyesírási rendszer, ekkor fordították le a Bibliát először, és változott a nyelv kiejtése. Régen volt külön tegező és magáó forma, de ez a kettősség idővel eltűnt, a tegezés szűnt meg. A nyelvtani szabályok is leegyszerűsödtek. így alakult ki a ma is használatos nyelv.

 

Amerikai angol nyelv: Az angol nyelvnek az Amerikában beszélt változatát nevezzük így (a másikat pedig brit angolnak). Bővebben: https://hu.wikipedia.org/wiki/Amerikai_angol_nyelv